Houston’s Premier PK3 – 12th Grade International Day School

Championships

Team Championships

  • 2017 TAPPS Boys Tennis
  • 2014 TAPPS Boys Swimming
  • 2014 TAPPS Girls Swimming
  • 2013 TAPPS Girls Cross Country
  • 2012 TAPPS Girls Cross Country
  • 2011 TAPPS Girls Swimming
  • 2009 TAPPS Boys Cross Country
  • 2007 TAPPS Girls Cross Country
  • 2005 TAPPS Girls Cross Country
  • 2003 TAPPS Girls Soccer
  • 2003 TAPPS Boys Tennis
  • 2002 TAPPS Boys Tennis
  • 1997 TAPPS Boys Tennis
  • 1996 TAPPS Boys Tennis
  • 1996 TAPPS Boys Tennis
  • 1996 TAPPS Boys Soccer
  • 1991 TAPPS Girls Cross Country
  • 1990 TAPPS Boys Soccer
  • 1989 TAPPS Boys Soccer
  • 1988 TAPPS Boys Soccer

Individual Cross Country Champions

  • 2013-2014 - Bella Grant
  • 2000-2001 - Malin Fuglesang
  • 1991-1992 - Alex Gajewski

Individual Swimming Champions

  • 2011-2012 200 Free - Andrea Moreno
  • 2011-2012 200 Medley Relay - Melissa Blott, Katie Hillyer, Liz Hirs, and Andrea Moreno
  • 2010-2011 500 Free - Ross Gordon
  • 2010-2011 200 Free Relay - Sander Barsingerhorn, Ross Gordon, Tyler Goulding, and Thomas King
  • 2010-2011 200 Medley Relay - Katie Hillyer, Liz Hirs, Andrea Moreno, and Emmanuelle Quitzau
  • 2010-2011 400 Free Relay - Melissa Blott, Liz Hirs, Andrea Moreno, and Emmanuelle Quitzau
  • 2009-2010 400 Free Relay - Sander Barsingerhorn, Ross Gordon, Barley Halton, and Clement Jardin
  • 2007-2008 100 Free - Jasper Barsingerhorn
  • 2006-2007 50 Free - Jasper Barsingerhorn
  • 2006-2007 100 Free - Jasper Barsingerhorn

Individual Track & Field Champions

  • 2017-2018 Girls 800 M Run - Amelia Ward
  • 2013-2014 Girls 4x400 M Relay - Caitlin Matthews, Bella Grant, Sydney Arceneaux, and Cathering Ohrt
  • 2013-2014 Girls 800 M Run - Bella Grant
  • 2013-2014 Girls 400 M Dash - Catherine Ohrt
  • 2013-2014 Girls 1600 M Run - Bella Grant
  • 2012-2013 Girls 1600 M Run - Bella Grant
  • 2009-2010 Boys 800 M Run - Remy Sutherland
  • 2009-2010 Girls 300 M Hurdles - Babette Hohrath
  • 2009-2010 Boys 1600 M Run - Remy Sutherland
  • 2009-2010 Girls Long Jump - Babette Hohrath
  • 2008-2009 Girls 300 M Hurdles - Babette Hohrath
  • 2008-2009 Girls 4x400 Yard Relay - Karen Demski, Babette Hohrath, Charlotte Peeters, Ailee Taggart
  • 2007-2008 Girls 4x400 Yard Relay - Catherine Baumgartner, Babette Hohrath, Charlotte Peeters, and Sophie Peeters
  • 2005-2006 Girls 800 M Run - Sophie Peeters
  • 2005-2006 Girls 400 M Dash - Sophie Peeters
  • 2005-2006 Girls 4x400 Yard Relay - Catherine Baumgartner, Sophie Peeters, Lucie Pognonec, and Nour Tabbara
  • 2004-2005 Girls 4x400 Yard Relay - Catherine Baumgartner, Lucie Pognonec, Nour Tabbara, and Anouk Van Der Linden
  • 2003-2004 Girls 4x400 Yard Relay - Rosalind Herendeen,Lucie Pognonec, Anouk Van Der Linden, and Anna Wittenberg
  • 2000-2001 Boys 3200 M Run - Garrett Johnson
  • 2000-2001 Girls 4x400 Yard Relay - Mara Ballard, Joanna Hedge, Lisa Hedge, and Rosalind Herendeen
  • 1999-2000 Girls 4x400 Yard Relay - Mara Ballard, Alix Banham, Joanna Hedge, and Lisa Hedge

Individual Tennis Champions

  • 2012-2013 Singles - Karim Arem
  • 2003-2004 Singles - Kareem Mansur

Athletic Records

Girls Track and Field

 

Event Student Name Record Year
100 Meters

 

Sydney Ladner

 

12.81

 

2015

 

200 Meters

 

Catherine Ohrt

 

26.41

 

2015

 

400 Meters

 

Catherine Ohrt

 

58.12

 

2014

 

800 Meters

 

Sophie Peeters

 

2:13.98

2008

 

1,600 Meters

 

Amelia Ward

 

5:03.81

 

2018

 

3,200 Meters

 

Nikita Prasad

 

11:10.90

 

2015

 

5,000 Meters

 

Nikita Prasad

 

18:29.40

 

2015

 

100 Hurdles

 

Babette Hohrath

 

15.58

 

2010

 

300 Hurdles

 

Babette Hohrath

 

46.22

2009

 

4x100 Meter Relay Catherine Ohrt
Sydney Ladner
Caitlin Matthews
Alexandra Anderson

 

49.75

2015

 

4x200 Meter Relay

 

Paula Ayala
Sydney Ladner
Caitlin Matthews
Alexandra Anderson

 

1:48.01

 

2015

 

4x400 Meter Relay

 

Sophie Peeters
Charlotte Peeters
Babette Hohrath
Catherine Baumgartner

 

4:02.32

 

2008

 

4x800 Meter Relay

 

Sophie Peeters
Luci Pognonec
Nour Tabbara
Charlotte Roeper

 

10:16.12

 

2006

 

Sprint Medley Relay

 

Ailee Taggart
Okki Berendschot
Nour Tabbara
Sophie Peeters

 

4:26.8

 

2007

 

Distance Medley Relay

 

Sydney Arceneaux
Paula Ayala
Nikita Prasad
Amelia Ward

 

12:57.57

 

2015

 

High Jump

 

Linda Lenoir

 

5'2"

1990

 

Pole Vault

 

Sydney Ladner

 

10'

2014

Long Jump

 

Babette Hohrath

 

17' 1.5"

 

2010

Shot Put

 

Abeer Al Attar

33'7"

2002

 

Discus

 

Abeer Al Attar

 

94'1"

 

2002

 

Boys Track and Field

 

Event Student Name Record Year
100 Meters

 

Carlos Higginbotham

 

11.08

 

1988

 

200 Meters

 

Carlos Higginbotham

 

22.66

 

1988

 

400 Meters

 

Mofe Ariyo

 

49.94

 

2018

800 Meters

 

Aaron Hurd

 

1:57.14

 

2015

 

1,600 Meters

 

Remy Sutherland

 

4:29.76

 

2010

 

2,000 Meters

 

Ben Matthews

 

6:52.68

 

2014

 

3,200 Meters

 

Jason Rehg

9:39.37

2015

 

5,000 Meters

 

Thor Crux

16:33.11

2014

 

110 Hurdles

 

Arnaud DeBuyl

 

16.02

 

1996

 

300 Hurdles

 

Morgan McCright

 

41.43

 

2002

 

4x100 Meter Relay

 

Rhett Cai
Mofe Ariyo
Noah Seeley
Ariel Karni

44.69

 

2018

 

4x200 Meter Relay

 

Thomas Cahuzac
Alec Leverett
Ilya Skripnikov
Thomas Khoury

 

1:34.91

 

2008

 

4x400 Meter Relay

 

Thomas Cahuzac
Stephan Gabillard
Ilya Skripnikov
Thomas Khoury

 

3:28.8

 

2008

 

4x800 Meter Relay

 

Joe Carney
Remy Sutherland
Sasha Ramirez
Thomas Garnier

 

8:16.20

 

2010

 

Sprint Medley Relay

 

Remy Sutherland
Thomas Garnier
Stephan Gabillard
Bastien Deschamps

 

4:26.8

 

2007

 

Distance Medley Relay

 

Thor Crux
Ben Matthews
Jason Rehg
Aaron Hurd

 

11:13.58

 

2015

High Jump

  • Jacek Mucha
  • Jared Mark

 

  • 6'4"
  • 6'4"
  • 1997
  • 2003
Pole Vault

 

Sebastien Chenin

 

12'

 

2018

 

Long Jump

 

Thomas Khoury

 

20'4"

 

2007

Triple Jump

 

Sammy Sabbahi

 

42'3.25"

 

1998

 

Shot Put

 

Michael Carrig 45'3.25"

 

2007

 

Discus

 

Austin Blanks

 

45'7"

 

2004

Girls Swimming

 

Event Student Name Record Year
50 Free

 

Liz Hirs

 

24.93

 

2014

 

100 Free

 

Leila El Masri

 

54.72

 

2016

 

200 Free

 

Andrea Moreno

 

1:56.94

 

2012

 

500 Free

 

Leila El Masri

 

5:11.92

 

2018

 

200 IM

 

Andrea Moreno

 

2:18.09

 

2010

 

100 Fly

 

Andrea Moreno

 

58.37

 

2011

 

100 Breast

 

Abby Partridge

 

1:12.29

 

2016

 

100 Back

 

Christina Moreno

 

1:02.29

 

2014

 

200 Free Relay

 

Christina Moreno
Katie Hillyer
Lauren Ward
Liz Hirs

 

1:42.59
STATE
RECORD

 

2014

 

200 Medley Relay

 

Christina Moreno
Abby Partridge
Amelia Ward
Leila El Masri

 

1:58.99

 

2015

 

400 Free Relay

 

Christina Moreno
Katie Hillyer
Lauren Ward
Liz Hirs

 

3:45.68
STATE
RECORD

 

2014

Boys Swimming

 

Event Student Name Record Year
50 Free

 

Tyler Goulding

 

21.82

 

2014

 

100 Free

 

Brandon Mahan

 

45.37

 

2018

 

200 Free

 

Ross Gordon

 

1:55.23

 

2011

 

500 Free

 

Brandon Mahan

 

4:43.02

 

2018

200 IM

 

Brandon Mahan

 

2:09.43

 

2018

 

100 Fly

 

Tyler Goulding

 

1:00.73

 

2014

 

100 Breast

 

Sebastian Andrade

 

1:01.69

 

2015

 

100 Back

 

Will Ward

 

58.65

 

2018

 

200 Free Relay

 

Paul Marande
Sebastian Andrade
Alexandre Marcos
Rodolfo Fernandez

 

1:33.05

 

2015

 

200 Medley Relay

 

Alexandre Marcos
Sebastian Andrade
Paul Marande
Rodolfo Fernandez

 

1:44.71

 

2015

 

400 Free Relay

 

Tyler Goulding
Rodolfo Fernandez
Alexandre Marcos
Sebastian Andrade

 

3:30.31

 

2014