Houston’s Premier PK3 – 12th Grade International Day School

Schedules

Below are the 2018-2019 activity schedules.

Early Learning Campus (PK3 / PS - 1st Grade / CP)

Class Options with Schedule

Class Day Time
Homework Assistance (1st/CP) M-F  
Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS) M-F  
Arabic (PK3/PS) Mondays 3:00-4:00 p.m.
Arabic (PK4/MS) Mondays 4:00-5:00 p.m.
Arabic (PK4/MS - Kinder/GS) Wednesdays 3:00-4:00 p.m.
Arabic (Kinder/GS - 1st/CP) Wednesdays 4:00-5:00 p.m.
Art Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Arts Alive Mondays 3:30-4:30 p.m.
Ballet/Tap Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Chess (Kinder/GS - 1st/CP) Mondays 3:30-4:30 p.m.
Chinese Thursdays 3:45-4:25 p.m.
Chinese Native Thursdays 4:25-5:10 p.m.
Computer Fridays 3:30-4:30 p.m.
Cooking I Mondays 3:30-4:15 p.m.
Cooking II Mondays 4:15-5:00 p.m.
Drama Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Engineering for Kids
(PK4/MS - 1st/CP)
Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Fencing Fridays 3:30-4:30 p.m.
French (PK3/PS - 1st/CP) Fridays 3:30-4:30 p.m.
Gymnastics (PK3/PS - PK4/MS) Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Gymnastics (Kinder/GS - 1st/CP) Fridays 3:30-4:30 p.m.
iKids Weebotics Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
iMusic Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Investigative Science Lab Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Karate (PK4/MS - 1st/CP) Beginners Tuesdays 3:30-4:15 p.m.
Karate (PK4/MS - 1st/CP) Beginners Wednesdays 3:30-4:15 p.m.
Karate (Kinder/GS - 1st/CP) Advanced Wednesdays 4:15-5:00 p.m.
Kid Fit Fridays 3:30-4:30 p.m.
Mad Science (PK3/PS - PK4/MS) Wednesdays 3:30-4:15 p.m.
Mad Science (Kinder/GS - 1st/CP) Thursdays 3:30-4:15 p.m.
Russian Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Soccer (Kinder/GS - 1st/CP) Mondays 3:30-4:30 p.m.
Soccer (PK4/MS) Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Soccer Shots (PK3/PS) Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Spanish (Advanced) Mondays 3:30-4:30 p.m.
Spanish  Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Tennis Tyme (PK4/MS) Mondays 3:30-4:30 p.m.
Tennis Tyme (Kinder/GS - 1st/CP) Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Yoga Mondays 3:30-4:30 p.m.
Zumba (Kinder/GS - 1st/CP) Tuesdays 3:40-4:40 p.m.

Weekly Schedule of Class Options

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

Arabic (PK3/PS)
3:00 - 4:00 p.m.


Arabic (PK4/MS)
4:00 - 5:00 p.m.

iMusic
3:30 - 4:30 p.m.

Art
3:30 - 4:30 p.m.

Investigative Science Lab
3:30 - 4:30 p.m.

Computer
3:30 - 4:30 p.m.

Arts Alive
3:30 - 4:30 p.m.

Soccer Shots (PK3/PS)
3:30 - 4:30 p.m.

Ballet/Tap
3:30 - 4:30 p.m.

Mad Science (Kinder-1st)
3:30 - 4:15 p.m.

Kid Fit
3:30 - 4:30 p.m.

Cooking I
3:30 - 4:15 p.m.


Cooking II
4:15 - 5:00 p.m.

Engineering for Kids (PK4-1st)
3:30 - 4:30 p.m.

Arabic (PK4/MS - Kinder/GS)
3:00 - 4:00 p.m.


Arabic (Kinder/GS - 1st/CP)
4:00 - 5:00 p.m.

Tennis Tyme (Kinder/GS - 1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

Fencing
3:30 - 4:30 p.m.

Soccer (Kinder/GS-1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

Drama
3:30 - 4:30 p.m.

Karate (PK4/MS - 1st/CP)
Beginners
3:30 - 4:15 p.m.


Karate (Kinder/GS - 1st/CP)
Advanced
4:15 - 5:00 p.m.

Spanish (PK3/PS - 1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

Gymnastics (Kinder-1st)
3:30 - 4:30 p.m.

Tennis Tyme (PK4/MS)
3:30 - 4:30 p.m.

Karate (PK4/MS - 1st/CP)
Beginners
3:30 - 4:15 p.m.

iKids Weebotics
3:30 - 4:30 p.m.

Chinese
3:45 -4:25 p.m.


Chinese Native
4:25 - 5:10 p.m.

French (PK3/PS - 1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

Yoga
3:30 - 4:30 p.m.

Zumba (Kinder/GS-1st/CP)
3:40 - 4:40 p.m.

Mad Science (PK3-PK4)
3:30 - 4:15 p.m.

Soccer (PK4/MS)
3:30 - 4:30 p.m.

 

Chess (Kinder/GS-1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

Gymnastics (PK3-PK4)
3:30 - 4:30 p.m.

 

   

Advanced Spanish
3:30 - 4:30 p.m.

Russian (PK3/PS - 1st/CP)
3:30 - 4:30 p.m.

     

Hwk. Assistance (1st/CP)

Hwk. Assistance (1st/CP)

Hwk. Assistance (1st/CP)

Hwk. Assistance (1st/CP)

Hwk. Assistance (1st/CP)

Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS)

Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS)

Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS)

Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS)

Stay & Play (PK3/PS - Kinder/GS)

Lower School (2nd / CE1 - 5th / CM2)

Class Options with Schedule

Class Day Time
Homework Assistance M-F  
Arabic Level I Thursdays 3:00-4:00 p.m.
Arabic Level II Thursdays 4:00-5:00 p.m.
Arabic I (Native Speakers) Fridays 3:00-4:00 p.m.
Arabic II (Native Speakers) Fridays 4:00-5:00 p.m.
Art Fridays 3:30-4:30 p.m.
Ballet Mondays 3:30-4:30 p.m.
Baseball Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Basketball Mondays 3:30-4:30 p.m.
Become Explorers Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Chess Mondays 3:30-4:30 p.m.
Chinese (Native Speakers) Tuesdays 3:40-4:40 p.m.
Chinese Wednesdays 3:35-4:20 p.m.
Coding & Programming Club Mondays 3:30-4:30 p.m.
Cooking I Wednesdays 3:30-4:15 p.m.
Cooking II Wednesdays 4:15-5:00 p.m.
Drama Fridays 3:30-4:30 p.m.
Engineering for Kids Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Fencing Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Flag Football Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
French Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Great Orators Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Gymnastics Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Hip Hop Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
iComputers Thursdays 3:30-4:30 p.m.
Karate Color Belt Tuesdays 4:20-5:00 p.m.
Karate Thursdays 3:30-4:15 p.m.
Karate Color Belt Thursdays 4:15-5:00 p.m.
Mad Science Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Maker Space Studio Mondays 3:30-4:30 p.m.
Minecraft I Fridays 3:00-3:45 p.m.
Minecraft II Fridays 3:45-4:30 p.m.
Robotics Mondays 3:30-4:30 p.m.
Russian Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Sewing - Experienced Mondays 4:00-5:00 p.m.
Sewing - Experienced Tuesdays 4:00-5:00 p.m.
Sewing - Beginners Wednesdays 4:00-5:00 p.m.
Sewing - Experienced Thursdays 4:00-5:00 p.m.
Soccer (2nd/CE1 - 3rd/CE2) Wednesdays 3:30-4:30 p.m.
Soccer (4th/CMI - 5th/CM2) Fridays 3:30-4:30 p.m.
Spanish Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Speech & Debate (5th/CM2) Wednesdays 4:30-5:30 p.m.
Volleyball Fridays 3:30-4:30 p.m.
Yoga Tuesdays 3:30-4:30 p.m.
Zumba Thursdays 3:40-4:40 p.m.

Weekly Schedule of Class Options

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

Maker Space Studio
3:30 - 4:30 p.m.

Fencing
3:30 - 4:30 p.m.

Chinese
3:35 - 4:20 p.m.

Arabic (Level I)
3:00 - 4:00 p.m.


Arabic (Level II)
4:00 - 5:00 p.m.

Art
3:30 - 4:30 p.m.

Basketball
3:30 - 4:30 pm

Hip Hop
3:30 - 4:30 p.m.

Cooking I
3:30 - 4:15 p.m.


Cooking II
4:15 - 5:00 p.m.

iComputer
3:30 - 4:30 p.m.

Drama
3:30 - 4:30 p.m.

Chess
3:30 - 4:30 p.m.

Karate Color Belt
4:20 - 5:00 p.m.

Gymnastics
3:30 - 4:30 p.m.

Karate
3:30 - 4:15 p.m.


Karate Color Belt
4:15 - 5:00 p.m.

Soccer (4th/CM1-5th/CM2)
3:30 - 4:30 p.m.

Robotics
3:30 - 4:30 p.m.

Sewing (Experienced)
4:00 - 5:00 p.m.

Mad Science
3:30 - 4:30 p.m.

Engineering for Kids
3:30 - 4:30 p.m.

Minecraft I
3:00 - 3:45 p.m.


Minecraft II
3:45 - 4:30 p.m.

Sewing (Experienced)
4:00 - 5:00 p.m.

Yoga
3:30 - 4:30 p.m.

Soccer (2nd/CE1-3rd/CE2)
3:30 - 4:30 p.m.

Zumba (2nd/CE1-5th/CM2)
3:40 - 4:40 p.m.

Arabic (Native Speaker)
Level I
3:00 - 4:00 p.m.


Level II
4:00 - 5:00 p.m.

Coding and Programming Club
3:30 - 4:30 p.m.

Flag Football
3:30 - 4:30 p.m.

Great Orators
3:30 - 4:30 p.m.

Sewing (Experienced)
4:00 - 5:00 p.m.

Volleyball
3:30 - 4:30 p.m.

Ballet
3:30 - 4:30 p.m.

Chinese (Native Speaker)
3:40 - 4:40 p.m.

Become Explorers
3:30 - 4:30 p.m.

Baseball
3:30 - 4:30 p.m.

 

 

Spanish
3:30-4:30 p.m.

Sewing (Beginning)
4:00 - 5:00 p.m.

French
3:30 - 4:30 p.m.
 
 

 

Speech & Debate (5th/CM2)
4:30 - 5:30 p.m.

   
    Russian
3:30 - 4:30 p.m.
   

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Middle School

CLASS OPTIONS WITH SCHEDULE

Class Day Time
Homework Assistance M-F  
Karate Mondays 3:45-4:45 p.m.
Karate Fridays 3:45-4:45 p.m.
Speech and Debate Wednesdays 4:30-5:30 p.m.

WEEKLY SCHEDULE OF CLASS OPTIONS

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

Karate
3:45 - 4:45 p.m.

 

Speech & Debate
4:30 - 5:30 p.m.

 

Karate
3:45 - 4:45 p.m.

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance

Hwk. Assistance